SSRRC AKC Field Trial
High Springs, FL
  • Rylan won back-to-back Best in Fields from the Open stake for 10 points and 2 majors!
  • Dahlia won 1st in Specials on Saturday and 4th on Sunday!
  • Clarice won 4th in Specials on Saturday and 1st on Sunday!
  • Seti won 3rd in Specials on Saturday and 2nd on Sunday!
  • Zayn won 2nd in Open on Saturday!
  • Goose won 3rd in Open both days!
  • Zac Efron won 4th in Open on Saturday!
    (2.21.21)

    Strawberry Cluster
    Lakeland, FL
  • Turtle won Best of Breed both days!
    (2.14.21)

    Great Barrington
    West Springfield, MA
  • Cooper won Best of Opposite both days and finished his grand championship!
  • Liam won Select both days for 2 more points toward his bronze!
    (2.7.21)

    FL Gulf Coast Cluster II
    Brooksville, FL
  • Mallory won Best of Breed all 3 days she was entered and finished her gold grand championship!
  • Toaster was shown 2 days and was Best of Opposite on Wednesday and Best of Breed on Saturday!
  • Tiberius won Winners on Wednesday and Thursday to finish his championship, and then won Best of Opposite on Friday, Select on Saturday and Best of Opposite on Sunday!
    (1.24.21)

    FL Gulf Coast Cluster I
    Brooksville, FL
  • Mallory won Best of Breed both days she was shown!
  • Turtle was only shown on Sunday and won Best of Breed!
  • Tiberius won Best of Winners on Thursday and Friday, Reserve on Saturday, Winners on Sunday and Best of Breed/Best of Winners on Monday!
    (1.18.21)

    SSRRC AKC Field Trial
    Weirsdale, FL
  • Kendra won 1st in Specials and Best of Breed on Saturday and 3rd in Specials on Sunday!
  • Seti won 4th in Open on Saturday and 1st and Best of Breed on Sunday!
  • Stella won 1st in Specials on Saturday to earn her lure courser excellent title!
  • Zayn won 1st in OPen both days for 2 majors toward his field championship and earned his senior courser title!
  • Clarice won 2nd in Specials on Saturday and 4th on Sunday!
  • Iris won 2nd in Open on Sunday for 1 point!
  • Zac Efron won 3rd in Open on Saturday for his first Q toward his SC!
    (1.11.21)

    MAHA AKC Field Trial
    Limestone, TN
  • Nyx won 1st in Open, Best of Breed and Best in Field on Tuesday to finish her dual championship! She was 4th in Specials on Wednesday and qualified on Thursday!
  • Seti won 2nd in Open on Tuesday to finish her dual championship, 3rd in Specials on Wednesday and qualified on Thursday!
  • Ramsey qualified on Tuesday, won 1st in Open on Wednesday to finish his dual championship and qualified in Specials on Thursday!
  • Willow won 2nd in Specials on Tuesday and Wednesday and 5th on Thursday!
  • Clarice won 3rd in Specials on Tuesday, 5th on Wednesday and 2nd on Thursday!
  • Newt won 5th in Open on Tuesday, 2nd on Wednesday and 1st on Thursday for 2 points!
  • Stella won 2nd in Veterans on Tuesday and 1st on Wednesday and Thursday for 2 points!
  • Tiberius earned his QC on Wednesday and won 4th in Open!
    (12.31.20)

    GANG ASFA Field Trial
    Limestone, TN
  • Kendra won 1st in Open and Best of Breed!
  • Clarice won 2nd in Open!
    (12.28.20)

    AKC Royal Canin National Championship
    Orlando, FL
  • Mallory won Select!
  • Seti won Award of Excellence!
    (12.12.20)

    Orlando Cluster
    Orlando, FL
  • Mallory won Select on Tuesday and Best of Breed on Wednesday and Thursday! She made the cut in the group on Wednesday!
    (12.10.20)

    Suwanee Valley
    Ocala, FL
  • Mallory won Best of Breed both days!
  • Clarice won Select both days to finish her grand championship!
  • Rylan won WInners for a major on Saturday and Reserve to the major on Sunday!

    (12.6.20)

    Winter Wonderland Classic
    Perry, GA
  • Mallory won Best of Breed on Friday and Saturday and made the cut in the group both days!
  • Valentino won Best of Winners on Friday for a 3rd major, Best of Winners/Opposite on Saturday for a 4th major and Best of Breed on Sunday to finish his championship!
  • Rylan won Reserve to the majors on Friday and Saturday and Winners on Sunday for her first 2 points!
    UCBSC ASFA Field Trial
    Littlestown, PA
  • Cooper won Best of Breed on Saturday and 2nd in Field Champions on Friday and Sunday!
  • Mouse won 1st in Open on Friday to finish her ASFA Field Championship and won 3rd in Field Champions on Saturday and Sunday!
  • Eva won 2nd in Open Friday-Sunday!

    (11.30.20)

    All For One Cluster
    Ocala, FL
  • Mallory won Best of Breed on Thursday, Saturday and Sunday, made the cut in the group on Sunday and was Opposite on Friday!
  • Aston won Best of Winners/Opposite on Thursday, Saturday and Sunday and Best of Breed on Friday and finished his championship!
  • Calliope won Winners all 4 days and finished her championship!
    (11.8.20)

    Orlando November Classic
    Ocala, FL
  • Mallory won Best of Breed on Saturday and Sunday!
  • Kendra only showed Friday and won Best of Breed!
  • Clarice won Select on Sunday!
  • Valentino won Best of Winners/Opposite on Friday for 2 points!
  • Aston won Best of Winners/Opposite on Saturday and Sunday for 2 majors!
  • Calliope won Winners all 3 days for 8 points and 2 majors!
    Breeder's Showcase
    Ocala, FL
  • Kendra won Best of Breed Veteran and a Veteran Group 2nd!
  • Clarice won Best of Breed Adult!
  • Calliope won Best of Breed Puppy and a Puppy Group 1st!

    (11.1.20)

    West Volusia
    Ocala, FL
  • Mallory won Best of Opposite on Saturday and Best of Breed and a Group 2nd on Sunday!
  • Turtle won Best of Breed on Saturday his first time as a special and Best of Opposite on Sunday!
  • Clarice won Select both days for 2 more grand champion majors!
  • Valentino won Best of Winners both days for 2 majors!
  • The Meg won Winners on Saturday for a 4th major and finished her championship!
  • Calliope won Reserve to the major on Saturday and won Winners for the major on Sunday!
    (10.26.20)

    SSRRC AKC Field Trial
    Weirsdale, FL
  • Willow won 2nd in Specials on Saturday and 1st and Best of Breed on Sunday and finished it off with her first Best in Field!
  • Jovian won 1st in Open on Saturday for a major to earn his dual championship and 2nd on Sunday for 2 more legs toward his master courser title!
  • Maia won 1st in Veterans on Sunday for a 4th major to earn her dual championship!
  • Kendra won 2nd in Specials on Sunday for 3 points toward her LCX and a MC leg!
  • Stella won 1st in Veterans on Saturday for 3 points toward her LCX!
  • Seti won 1st in Open on Sunday and now only needs 1 point for her field championship! Peach Blossom Cluster
    Atlanta, GA
  • Ramsey won Best of Breed on Wednesday, Best of Opposite on Friday and Select pn Thursday and Saturday for 6 points toward his bronze grand championship!
    (10.19.20)

    GOGLCA AKC Field Trial
    Brooksville, FL
  • Jovian won Best of Breed/1st in Open for a major on Saturday and 3rd on Sunday for 2 MC legs!
  • Dahlia won 3rd in Open on Saturday and Best of Breed/1st in Open on Sunday to finish her dual championship and pick up 2 MC legs!
  • Maia won 1st in Veterans both days for 7 points and 2 more majors toward her field championship and 2 MC legs!
  • Phoebe won 2nd in Veterans on Saturday to earn her dual championship and master courser title!
  • Stella won 2nd in Veterans on Sunday for a point toward her LCX!
  • Gaia only ran on Saturday and was 2nd in Specials for 3 points and an MC leg!
  • Dharma won 3rd in Specials on Saturday and 4th on Sunday for 2 points and 2 MC legs!
  • Audrey only ran on Saturday and was 4th in Specials!
  • Seti earned 2 MC legs!
  • Alice earned 2 MC legs!
  • Sansa earned an MC leg!
    GOGLCA ASFA Field Trial
    Brooksville, FL
  • Dahlia only ran on Sunday and won Best of Breed!
    UCBSC ASFA Field Trial
    Littlestown, PA
  • Cooper won 2nd in Field Champions both days!
  • Eva won 2nd in Open on Saturday and 4th on Sunday!
  • Mouse only ran on Sunday and was 2nd in Open!
    (10.5.20)

    Sunshine State Cluster
    Tampa, FL
  • Ramsey won Best of Breed all 5 days, finishing his grand championship on Wednesday, making the cut in the group on Thursday and earning his trick novice title on Saturday!
  • Nyx won Best of Winners on Wednesday to finish her championship and as a move up special, won Best of Opposite on Thursday and Sunday and Select on Saturday, also earning her canine good citizen title on Saturday!
  • Phaedra "The Zit" won Best of Opposite on Wednesday and Select on Thursday!
  • Audrey was shown 2 days and won Best of Opposite on Saturday and Select on Sunday!
  • Turtle won Winners Thursday/Friday/Saturday for 3 majors to finish his championship!
  • The Meg won Best of Winners on Thursday/Saturday/Sunday and Best of Winners & Opposite over specials on Friday for 11 points and 3 majors toward her championship as well as a Bred by Exhibitor Group 1st on Thursday!
  • Aston won Winners Wednesday and Sunday for 5 points with a major and won a Puppy Group 3rd on Saturday!
  • Elin was shown on Friday only and was Select over specials, Best Veteran and Veteran Group 2nd!
  • Zayn had 4 qualifying NADD splashes and earned his dock novice title!
    (9.27.20)

    SSRRC AKC Field Trial
    High Springs, FL
  • Willow won 1st in Specials and Best of Breed on Saturday to earn her Senior Courser title and 5 points toward her LCX! She was 3rd in Specials on Sunday for 2 points and her first MC leg!
  • Kendra won 2nd in Specials on Sunday for 3 points toward her LCX and 2 MC legs!
  • Ramsey won 5th in Open on Saturday and 2nd on Sunday for 3 points toward his FC title and 2 MC legs!
  • Maia won 1st in Veterans on Sunday to earn her Senior Courser title and 2 points toward her FC!
  • Jovian won 3rd in Open on both days for 4 points and 2 MC legs!
  • Dahlia won 2nd in Open on Saturday for 3 points toward her FC title and 2 MC legs!
  • Clarice won 2 MC legs!
  • Phoebe won 2nd in Veterans on Sunday for an MC leg!
    (9.14.20)

    GASM AKC Field Trial
    Limestone, TN
  • Willow won 1st in Open and Best of Breed on Saturday and Sunday for two 5 point majors to earn her Dual Championship and 2 more legs toward her SC!
  • Clarice won 1st in Specials on Saturday for a 5 point major toward her LCX and 3 MC legs!
  • Kendra won 1st in Specials on Sunday for a 5 point major toward her LCX and 5th in Specials on Monday for 3 MC legs!
  • Stella won 1st in Veterans on Saturday and Sunday for 4 points toward her LCX!
  • Newt won 4th in Open on Saturday and 1st in Open on Sunday for a 4 point major toward his FC and 2 legs toward his SC!
  • Phoebe won 3rd in Veterans on Saturday and Sunday and 1st in Veterans on Monday for 2 more points toward her FC and 3 MC legs!
  • Cygnet won 2nd in Open on Saturday to finish her Senior Courser title, 4th on Sunday and 2nd on Monday for 6 points and 2 MC legs!
  • Jovian won 2nd in Open on Sunday and 3rd on Monday for 5 points and 2 MC legs!
  • Faline won 3 MC legs and earned her Master Courser title!
  • Maia won 2nd in Veterans on Saturday and Sunday for 2 more SC legs!
  • Ramsey won 5th in Open on Sunday and Monday for 2 MC legs!
  • The Meg won 2nd in SIngles on Saturday and Sunday in entries of 17!
    MDIHC AKC Field Trial
    Littlestown, PA
  • Cooper won Best of Breed on Sunday for 2 points toward his LCX and a MC leg!
    (9.9.20)

    CBARRC AKC Field Trial
    Littlestown, PA
  • Clarice won 1st in Specials both days and Best of Breed on Sunday for 7 points with a major toward her LCX and 2 MC legs!
  • Maia won 1st in Veterans on Saturday for a major toward her field championship and an SC leg!
  • Phoebe won 1st in Veterans on Sunday for her 2nd major toward her field championship and an MC leg!
  • Stella won 2nd in Veterans on Saturday for a point toward her LCX!
  • Kendra won 2nd in Specials both days for 2 MC legs!
  • Faline won 3rd in Specials both days for 2 MC legs!
  • Jovian won 2nd in Open on Saturday and 3rd on Sunday for 2 MC legs!
    (8.30.20)

    Sighthound Spree
    MDIHC ASFA Field Trial

    Littlestown, PA
  • Eva won Best of Breed in the match on Saturday and 1st in Open and Best of Breed in the field trial on Sunday!
  • Cooper won 2nd in Field Champions on Sunday!
    (8.2.20)



  • "a commitment to excellence"

    Located in the metropolitan area of Tampa, Florida, I have been involved with Ibizan Hounds since 2002. Abbaio is home to winners and placers at Westminster, AKC National Championship, Morris & Essex, IHCUS National Specialty weekend, Beezerfest, the World Dog Show and the National Lure Coursing Championship. Our dogs have won All-Breed and National Specialty Best in Shows, won and placed in groups and accumulated championships, grand championships, rally, agility and lure coursing titles. Outside of the United States, Abbaio Ibizans have won championships in Azerbaijan, Belarus, Canada, Czech Republic, Denmark, Gibraltar, Italy, Norway, Russia, Spain and Sweden.
    Above all else, Abbaio Ibizans bring joy to their families as loving companions. Thanks to the dogs, the Abbaio Family has grown into a group of wonderful people who support each other with advice as well as share stories and photos regularly. Dogs are only in the show ring, on the coursing field or in other competitions for very small fraction of time, the rest of their lives are spent as beloved companions. All of my puppies are "pet" puppies, regardless of show or performance potential they must be treated as a member of the family, kept as inside dogs and provided with the best care possible. Ibizan Hounds are very adaptable and can be as at home on a large farm as they are in an apartment, it is the responsibility of the owner to make sure their needs are met no matter their living situation.
    Abbaio is not an online puppy store. Ibizan Hounds are a rare breed and not common in all areas. We welcome inquiries from any and all who are interested in sharing their life with an Ibizan, or just learning more about them. A personal meeting with me and the dogs is essential in making your final decision.


    #1 Ibizan Hound of 2019 & 2020

    Multiple Group Winning | Multiple Group Placing
    2018 National Specialty Award of Merit | 2020 Westminster Best of Breed
    2019 Westminster Select | 2019 AKC Royal Canin Best Bred by Exhibitor

    GCHS Abbaio Yogurt Affairs

    "Mallory"

    CC Breed System / #2 All-Breed

    #1 AKC Lure Coursing Ibizan Hound of 2020

    Best in Field
    GCH DC Abbaio Secret Garden SC

    "Willow"

    The First Platinum Grand Champion Ibizan Hound in History!
    #2 Ibizan Hound of 2019 after Retiring in July

    All-Breed Best in Show | Multiple Reserve Best in Show
    2017 National Specialty Best in Show | 2018 AKC Royal Canin Group 3rd
    2017 & 2018 AKC Royal Canin BOB | 2018 Westminster Kennel Club BOB

    GCHP Abbaio Dream With Your Eyes Open SC HOF

    "Iris"

    CC Breed System / #3 All-Breed

    **2018 AKC NLCC Breed Finalist**

    Best in Field Winning
    DC Abbaio Mighty Aphrodite SC

    "Dharma"

    **2018 IHCUS National Specialty Winner**

    2018 National Specialty Best in Show
    GCHB DC Abbaio It Girl SC HOF

    "Kendra"

    Current Class Animals


    Tesoro Chasing Hearts at Abbaio JC BCAT

    "Rylan"

    5 points | 1 major

    Congratulations to Our Newest Titleholders!

    COOPER

    New Grand Champion - February 2021
    Owned by Alyssa Bowlby & Sarah Murphy

    TIBERIUS

    New Champion - January 2021
    Owned by Rachel Davis & Sarah Murphy

    RYLAN

    New Junior Courser - January 2021
    Owned by Tammy Squillante & Sarah Murphy

    STELLA

    New Lure Courser Excellent - January 2021
    Owned by Sarah Murphy

    ZAYN

    New Senior Courser - January 2021
    Owned by Denali Steinert & Sarah Murphy

    NEWT

    New Senior Courser - December 2020
    Owned by Vickie & Cheyenne Tippens & Sarah Murphy

    RAMSEY

    New Field/Dual Champion - December 2020
    Owned by Jeanai Ranero & Sarah Murphy

    SETI

    New Field/Dual Champion - December 2020
    Owned by Sarah Murphy

    NYX

    New Field/Dual Champion - December 2020
    Owned by Jeanai Ranero & Sarah Murphy

    RYLAN

    New BCAT - December 2020
    Owned by Tammy Squillante & Sarah Murphy

    CLARICE

    New Grand Champion - December 2020
    Owned by Sarah Murphy

    VALENTINO

    New Champion - November 2020
    Owned by Jerry & Sandy Marchelletta & Sarah Murphy

    MOUSE

    New ASFA Field Champion - November 2020
    Owned by Dr Julia Smith & Shawn Fuller & Sarah Murphy

    ASTON

    New Champion - November 2020
    Owned by Kendall Kellaway & Anna Koshy & Sarah Murphy

    CALLIOPE

    New Champion - November 2020
    Owned by Sarah Murphy

    THE MEG

    New Champion - October 2020
    Owned by Sarah Murphy & Jenn Irwin

    MAIA

    New Field/Dual Champion - October 2020
    Owned by Sarah Murphy & Shawn Fuller

    JOVIAN

    New Field/Dual Champion - October 2020
    Owned by Sarah Murphy

    DAHLIA

    New Field/Dual Champion - October 2020
    Owned by Rachel Rehberg & Sarah Murphy

    PHOEBE

    New Field/Dual Champion & Master Courser - October 2020
    Owned by Sarah Murphy

    TURTLE

    New Champion - September 2020
    Owned by Sarah Murphy & Dr Susan Rodgers & Jesse Johnson

    ZAYN

    New Dock Novice - September 2020
    Owned by Denali Steinert & Sarah Murphy

    NYX

    New Champion - September 2020
    Owned by Jeanai Ranero & Sarah Murphy

    RAMSEY

    New Grand Champion - September 2020
    Owned by Jeanai Ranero & Sarah Murphy

    MAIA

    New Senior Courser - September 2020
    Owned by Sarah Murphy & Shawn Fuller

    WILLOW

    New Senior Courser - September 2020
    Owned by Sandy & Jerry Marchelletta & Sarah Murphy

    FALINE

    New Master Courser - September 2020
    Owned by Sarah Murphy

    WILLOW

    New Field/Dual Champion - September 2020
    Owned by Sandy & Jerry Marchelletta & Sarah Murphy

    CYGNET

    New Senior Courser - September 2020
    Owned by Cheyenne Tippens & Sarah Murphy

    COOPER

    New ASFA Field Champion - July 2020
    Owned by Alyssa Bowlby & Sarah Murphy

    New Championship Titles Won in 2021

    January
    Stella - Lure Courser Excellent
    Tiberius - Champion

    New Championship Titles Won in 2020

    February
    Kelsey - Champion
    Phaedra - Grand Champion
    June
    Faline - Lure Courser Excellent
    Cooper - Field/Dual Champion
    July
    Cooper - ASFA Field Champion
    September
    Willow - Field/Dual Champion
    Ramsey - Grand Champion
    Nyx - Champion
    Turtle - Champion
    October
    Phoebe - Field/Dual Champion
    Dahlia - Field/Dual Champion
    Jovian - Field/Dual Champion
    Maia - Field/Dual Champion
    The Meg - Champion
    November
    Calliope - Champion
    Aston - Champion
    Mouse - ASFA Field Champion
    Valentino - Champion
    December
    Nyx - Field/Dual Champion
    Seti - Field/Dual Champion
    Ramsey - Field/Dual Champion


        

    Abbaio Ibizans are incomparably beautiful, intelligent and loving hounds who excel in the show ring, on the field and on the couch. My very satisfied puppy buyers are all members of the Abbaio family!




    Proud Member of IHCUS since 2011

    Visit Bad Azz Dogz Photo Journal


    www.badazzdogz.net
    This website is run by a local Florida veteran and covers all types of dog events across the state of Florida! From dog shows to lure coursing to herding and dock diving, Rob Robinson's beautiful photography and great blog entries help to bring dog sports to the public's attention and also benefit veterans with his Hero Dogz.


    Useful Links
    AKC
    AKC Standard
    IHCUS
    Archive
    Specials
    Elin
    Magnolia
    Kendra
    Iris
    Stud Dogs
    Primo
    Conan
    Scorpio
    Liam
    Health
    Orthopedic Foundation for Animals (OFA)
    Canine Health Information Center (CHIC)
    Contact
    sarah@abbaioibizans.com
    facebook

    Thanks for visiting Abbaio Ibizans! Don't forget to bookmark us and come back soon!
    All Contents © 2011-2021 to Sarah Murphy. | Website design & development by Andréa deCarlo.
    All photos and content are copyright to their original creators and may not be used or reproduced without express written permission.