Peach Blossom Cluster
Perry, GA
  • The Zit won Select on Wednesday, Best of Breed and cut in the group on Thursday, Select on Friday and Best of Breed and Group 1st on Saturday!
  • Seti won Select on Thursday, Best of Breed and cut in the group on Friday and Select on Saturday!
  • Ferdinand won Best of Winners and Bred By Exhibitor Group 3rd on Wednesday and Best of Winners & Opposite on Thursday, Friday and Saturday for 12 points and 3 majors toward his championship!
  • Venus Flytrap won Winners on Wednesday and Thursday for a 3rd major to finish her championship!
  • Rylan won Winners on Friday for a 3rd major to finish her championship!
  • Stevie won Winners for her first major on Saturday!
  • Ramsey won Best of Opposite/BOBOH on Wednesday, Select and BOBOH on Thursday and Select on Friday!
    (4.17.21)

    Greater Orange Park
    Elkton, FL
  • Ferdinand won Best of Breed for his first point!
  • Seti won Best of Opposite!
  • Lotus won Winners for her first point!
    (4.10.21)

    GOGLCA AKC Field Trial
    Brooksville, FL
  • Rylan won Best of Breed on Saturday and 3rd in Specials on Sunday!
  • Venus Flytrap won 1st in Open both days for 2 more majors and earned her SC title!
  • Kyle won 2nd in Open both days for 2 points and 2 more legs toward his SC!
  • Clarice won 3rd in Specials on Saturday and earned her MC title!
  • Seti won 4th in Specials on Saturday and 2nd on Sunday!
    (4.4.21)

    SSRRC AKC Field Trial
    Weirsdale, FL
  • Rylan won 1st in Specials both days and Best of Breed on Sunday!
  • Venus won 1st in Open and Best of Breed for a major on Saturday and 3rd on Sunday!
  • Kyle earned his JC title and won 1st in Open on Sunday for a major!
  • Seti won 2nd in Specials both days!
  • Cygnet won 2nd in Open both days!
  • Clarice won 3rd in Specials both days!
    (3.28.21)

    South Florida Cluster
    West Palm Beach, FL
  • Seti won Opposite on Friday, Best of Breed and a Group 3rd on Saturday and Best of Breed and a Group 1st on Sunday!
  • Turtle won Best of Breed on Thurday and Friday to earn his grand championship, a Group 4th on Friday and Best of Opposite on Saturday and Sunday!
  • Axl won Best of Winners on Friday, Saturday and Sunday for 3 majors!
  • Venus won Winners on Friday and Sunday for 2 majors!
  • Rylan won Reserve on Friday and Winners on Saturday for her second major!
    Country Music Cluster
    Shelbyville, TN
  • The Zit won Best of Breed on Thursday and Saturday, made the cut in the group on Saturday and was Select on Friday and Sunday!
  • Ramsey won Best of Opposite on Thursday, Saturday and Sunday!
  • Tiberius won Select on Saturday and Sunday!
    (3.15.21)

    Greater Miami
    Ocala, FL
  • Turtle won Best of Breed both days!
  • Seti won Best of Opposite both days!
  • Venus Flytrap won Best of Winners on Saturday for her first points!
  • Axl won Best of Winners on Sunday for his first points!
  • Rylan won Reserve on Saturday and Winners on Sunday!
    (3.88.21)

    GOGLCA AKC Field Trial
    Brooksville, FL
  • Goose won Best in Field on Saturday to finish his field/dual championship and was 4th in Specials on Sunday!
  • Rylan won 2nd in Open on Saturday and Best in Field on Sunday to finish her field championship!
  • Zayn won 4th in Open on Saturday and 2nd on Sunday to finish his field/dual championship!
  • Clarice won 1st in Specials on Saturday and 3rd on Sunday!
  • Seti won 3rd in Specials on Saturday and 2nd on Sunday!
  • Zac Efron won 3rd in Open on Saturday for a point and 3rd on Sunday to earn his senior courser title!
    (2.28.21)

    SSRRC AKC Field Trial
    High Springs, FL
  • Rylan won back-to-back Best in Fields from the Open stake for 10 points and 2 majors!
  • Dahlia won 1st in Specials on Saturday and 4th on Sunday!
  • Clarice won 4th in Specials on Saturday and 1st on Sunday!
  • Seti won 3rd in Specials on Saturday and 2nd on Sunday!
  • Zayn won 2nd in Open on Saturday!
  • Goose won 3rd in Open both days!
  • Zac Efron won 4th in Open on Saturday!
    (2.21.21)

    Strawberry Cluster
    Lakeland, FL
  • Turtle won Best of Breed both days!
    (2.14.21)

    Great Barrington
    West Springfield, MA
  • Cooper won Best of Opposite both days and finished his grand championship!
  • Liam won Select both days for 2 more points toward his bronze!
    (2.7.21)

    FL Gulf Coast Cluster II
    Brooksville, FL
  • Mallory won Best of Breed all 3 days she was entered and finished her gold grand championship!
  • Toaster was shown 2 days and was Best of Opposite on Wednesday and Best of Breed on Saturday!
  • Tiberius won Winners on Wednesday and Thursday to finish his championship, and then won Best of Opposite on Friday, Select on Saturday and Best of Opposite on Sunday!
    (1.24.21)

    FL Gulf Coast Cluster I
    Brooksville, FL
  • Mallory won Best of Breed both days she was shown!
  • Turtle was only shown on Sunday and won Best of Breed!
  • Tiberius won Best of Winners on Thursday and Friday, Reserve on Saturday, Winners on Sunday and Best of Breed/Best of Winners on Monday!
    (1.18.21)

    SSRRC AKC Field Trial
    Weirsdale, FL
  • Kendra won 1st in Specials and Best of Breed on Saturday and 3rd in Specials on Sunday!
  • Seti won 4th in Open on Saturday and 1st and Best of Breed on Sunday!
  • Stella won 1st in Specials on Saturday to earn her lure courser excellent title!
  • Zayn won 1st in OPen both days for 2 majors toward his field championship and earned his senior courser title!
  • Clarice won 2nd in Specials on Saturday and 4th on Sunday!
  • Iris won 2nd in Open on Sunday for 1 point!
  • Zac Efron won 3rd in Open on Saturday for his first Q toward his SC!
    (1.11.21)

    MAHA AKC Field Trial
    Limestone, TN
  • Nyx won 1st in Open, Best of Breed and Best in Field on Tuesday to finish her dual championship! She was 4th in Specials on Wednesday and qualified on Thursday!
  • Seti won 2nd in Open on Tuesday to finish her dual championship, 3rd in Specials on Wednesday and qualified on Thursday!
  • Ramsey qualified on Tuesday, won 1st in Open on Wednesday to finish his dual championship and qualified in Specials on Thursday!
  • Willow won 2nd in Specials on Tuesday and Wednesday and 5th on Thursday!
  • Clarice won 3rd in Specials on Tuesday, 5th on Wednesday and 2nd on Thursday!
  • Newt won 5th in Open on Tuesday, 2nd on Wednesday and 1st on Thursday for 2 points!
  • Stella won 2nd in Veterans on Tuesday and 1st on Wednesday and Thursday for 2 points!
  • Tiberius earned his QC on Wednesday and won 4th in Open!
    (12.31.20)

    GANG ASFA Field Trial
    Limestone, TN
  • Kendra won 1st in Open and Best of Breed!
  • Clarice won 2nd in Open!
    (12.28.20)

    AKC Royal Canin National Championship
    Orlando, FL
  • Mallory won Select!
  • Seti won Award of Excellence!
    (12.12.20)

    Orlando Cluster
    Orlando, FL
  • Mallory won Select on Tuesday and Best of Breed on Wednesday and Thursday! She made the cut in the group on Wednesday!
    (12.10.20)

    Suwanee Valley
    Ocala, FL
  • Mallory won Best of Breed both days!
  • Clarice won Select both days to finish her grand championship!
  • Rylan won WInners for a major on Saturday and Reserve to the major on Sunday!

    (12.6.20)

    Winter Wonderland Classic
    Perry, GA
  • Mallory won Best of Breed on Friday and Saturday and made the cut in the group both days!
  • Valentino won Best of Winners on Friday for a 3rd major, Best of Winners/Opposite on Saturday for a 4th major and Best of Breed on Sunday to finish his championship!
  • Rylan won Reserve to the majors on Friday and Saturday and Winners on Sunday for her first 2 points!
    UCBSC ASFA Field Trial
    Littlestown, PA
  • Cooper won Best of Breed on Saturday and 2nd in Field Champions on Friday and Sunday!
  • Mouse won 1st in Open on Friday to finish her ASFA Field Championship and won 3rd in Field Champions on Saturday and Sunday!
  • Eva won 2nd in Open Friday-Sunday!

    (11.30.20)

    All For One Cluster
    Ocala, FL
  • Mallory won Best of Breed on Thursday, Saturday and Sunday, made the cut in the group on Sunday and was Opposite on Friday!
  • Aston won Best of Winners/Opposite on Thursday, Saturday and Sunday and Best of Breed on Friday and finished his championship!
  • Calliope won Winners all 4 days and finished her championship!
    (11.8.20)

    Orlando November Classic
    Ocala, FL
  • Mallory won Best of Breed on Saturday and Sunday!
  • Kendra only showed Friday and won Best of Breed!
  • Clarice won Select on Sunday!
  • Valentino won Best of Winners/Opposite on Friday for 2 points!
  • Aston won Best of Winners/Opposite on Saturday and Sunday for 2 majors!
  • Calliope won Winners all 3 days for 8 points and 2 majors!
    Breeder's Showcase
    Ocala, FL
  • Kendra won Best of Breed Veteran and a Veteran Group 2nd!
  • Clarice won Best of Breed Adult!
  • Calliope won Best of Breed Puppy and a Puppy Group 1st!

    (11.1.20)

    West Volusia
    Ocala, FL
  • Mallory won Best of Opposite on Saturday and Best of Breed and a Group 2nd on Sunday!
  • Turtle won Best of Breed on Saturday his first time as a special and Best of Opposite on Sunday!
  • Clarice won Select both days for 2 more grand champion majors!
  • Valentino won Best of Winners both days for 2 majors!
  • The Meg won Winners on Saturday for a 4th major and finished her championship!
  • Calliope won Reserve to the major on Saturday and won Winners for the major on Sunday!
    (10.26.20)

    SSRRC AKC Field Trial
    Weirsdale, FL
  • Willow won 2nd in Specials on Saturday and 1st and Best of Breed on Sunday and finished it off with her first Best in Field!
  • Jovian won 1st in Open on Saturday for a major to earn his dual championship and 2nd on Sunday for 2 more legs toward his master courser title!
  • Maia won 1st in Veterans on Sunday for a 4th major to earn her dual championship!
  • Kendra won 2nd in Specials on Sunday for 3 points toward her LCX and a MC leg!
  • Stella won 1st in Veterans on Saturday for 3 points toward her LCX!
  • Seti won 1st in Open on Sunday and now only needs 1 point for her field championship! Peach Blossom Cluster
    Atlanta, GA
  • Ramsey won Best of Breed on Wednesday, Best of Opposite on Friday and Select pn Thursday and Saturday for 6 points toward his bronze grand championship!
    (10.19.20)

    GOGLCA AKC Field Trial
    Brooksville, FL
  • Jovian won Best of Breed/1st in Open for a major on Saturday and 3rd on Sunday for 2 MC legs!
  • Dahlia won 3rd in Open on Saturday and Best of Breed/1st in Open on Sunday to finish her dual championship and pick up 2 MC legs!
  • Maia won 1st in Veterans both days for 7 points and 2 more majors toward her field championship and 2 MC legs!
  • Phoebe won 2nd in Veterans on Saturday to earn her dual championship and master courser title!
  • Stella won 2nd in Veterans on Sunday for a point toward her LCX!
  • Gaia only ran on Saturday and was 2nd in Specials for 3 points and an MC leg!
  • Dharma won 3rd in Specials on Saturday and 4th on Sunday for 2 points and 2 MC legs!
  • Audrey only ran on Saturday and was 4th in Specials!
  • Seti earned 2 MC legs!
  • Alice earned 2 MC legs!
  • Sansa earned an MC leg!
    GOGLCA ASFA Field Trial
    Brooksville, FL
  • Dahlia only ran on Sunday and won Best of Breed!
    UCBSC ASFA Field Trial
    Littlestown, PA
  • Cooper won 2nd in Field Champions both days!
  • Eva won 2nd in Open on Saturday and 4th on Sunday!
  • Mouse only ran on Sunday and was 2nd in Open!
    (10.5.20)

    Sunshine State Cluster
    Tampa, FL
  • Ramsey won Best of Breed all 5 days, finishing his grand championship on Wednesday, making the cut in the group on Thursday and earning his trick novice title on Saturday!
  • Nyx won Best of Winners on Wednesday to finish her championship and as a move up special, won Best of Opposite on Thursday and Sunday and Select on Saturday, also earning her canine good citizen title on Saturday!
  • thezit "The Zit" won Best of Opposite on Wednesday and Select on Thursday!
  • Audrey was shown 2 days and won Best of Opposite on Saturday and Select on Sunday!
  • Turtle won Winners Thursday/Friday/Saturday for 3 majors to finish his championship!
  • The Meg won Best of Winners on Thursday/Saturday/Sunday and Best of Winners & Opposite over specials on Friday for 11 points and 3 majors toward her championship as well as a Bred by Exhibitor Group 1st on Thursday!
  • Aston won Winners Wednesday and Sunday for 5 points with a major and won a Puppy Group 3rd on Saturday!
  • Elin was shown on Friday only and was Select over specials, Best Veteran and Veteran Group 2nd!
  • Zayn had 4 qualifying NADD splashes and earned his dock novice title!
    (9.27.20)

    SSRRC AKC Field Trial
    High Springs, FL
  • Willow won 1st in Specials and Best of Breed on Saturday to earn her Senior Courser title and 5 points toward her LCX! She was 3rd in Specials on Sunday for 2 points and her first MC leg!
  • Kendra won 2nd in Specials on Sunday for 3 points toward her LCX and 2 MC legs!
  • Ramsey won 5th in Open on Saturday and 2nd on Sunday for 3 points toward his FC title and 2 MC legs!
  • Maia won 1st in Veterans on Sunday to earn her Senior Courser title and 2 points toward her FC!
  • Jovian won 3rd in Open on both days for 4 points and 2 MC legs!
  • Dahlia won 2nd in Open on Saturday for 3 points toward her FC title and 2 MC legs!
  • Clarice won 2 MC legs!
  • Phoebe won 2nd in Veterans on Sunday for an MC leg!
    (9.14.20)

    GASM AKC Field Trial
    Limestone, TN
  • Willow won 1st in Open and Best of Breed on Saturday and Sunday for two 5 point majors to earn her Dual Championship and 2 more legs toward her SC!
  • Clarice won 1st in Specials on Saturday for a 5 point major toward her LCX and 3 MC legs!
  • Kendra won 1st in Specials on Sunday for a 5 point major toward her LCX and 5th in Specials on Monday for 3 MC legs!
  • Stella won 1st in Veterans on Saturday and Sunday for 4 points toward her LCX!
  • Newt won 4th in Open on Saturday and 1st in Open on Sunday for a 4 point major toward his FC and 2 legs toward his SC!
  • Phoebe won 3rd in Veterans on Saturday and Sunday and 1st in Veterans on Monday for 2 more points toward her FC and 3 MC legs!
  • Cygnet won 2nd in Open on Saturday to finish her Senior Courser title, 4th on Sunday and 2nd on Monday for 6 points and 2 MC legs!
  • Jovian won 2nd in Open on Sunday and 3rd on Monday for 5 points and 2 MC legs!
  • Faline won 3 MC legs and earned her Master Courser title!
  • Maia won 2nd in Veterans on Saturday and Sunday for 2 more SC legs!
  • Ramsey won 5th in Open on Sunday and Monday for 2 MC legs!
  • The Meg won 2nd in SIngles on Saturday and Sunday in entries of 17!
    MDIHC AKC Field Trial
    Littlestown, PA
  • Cooper won Best of Breed on Sunday for 2 points toward his LCX and a MC leg!
    (9.9.20)

    CBARRC AKC Field Trial
    Littlestown, PA
  • Clarice won 1st in Specials both days and Best of Breed on Sunday for 7 points with a major toward her LCX and 2 MC legs!
  • Maia won 1st in Veterans on Saturday for a major toward her field championship and an SC leg!
  • Phoebe won 1st in Veterans on Sunday for her 2nd major toward her field championship and an MC leg!
  • Stella won 2nd in Veterans on Saturday for a point toward her LCX!
  • Kendra won 2nd in Specials both days for 2 MC legs!
  • Faline won 3rd in Specials both days for 2 MC legs!
  • Jovian won 2nd in Open on Saturday and 3rd on Sunday for 2 MC legs!
    (8.30.20)

    Sighthound Spree
    MDIHC ASFA Field Trial

    Littlestown, PA
  • Eva won Best of Breed in the match on Saturday and 1st in Open and Best of Breed in the field trial on Sunday!
  • Cooper won 2nd in Field Champions on Sunday!
    (8.2.20)


  • DC Abbaio Sifaka SC

    "Gaia"
    August 8, 2018 | Pedigree | Photos

    CH Abbaio Star Gazer ROMS
    SIRE
    MBIF GCHB DC Jakona's Swiss Miss MC LCX CGC ROMG ROMDC POM HOF
    DAM


    Owner: Sarah Murphy
    Breeder: Sarah Murphy

    Gaia is from the Summer 2018 "Lemur" litter between Scorpio and Elin. She lives here at Abbaio and I am very excited for her future! Gaia made her debut in the ring at 7 months old with a Best of Breed over specials for a 5 point major and won 2 more majors the same weekend! The following weekend, Gaia earned 2 more majors to finish her championship! At her first lure coursing trial Gaia earned a third for 2 points and the next day was first for a 5 point major! Her first time out as a special, Gaia won Best of Opposite Sex at the supported entry the day after the national specialty at just 13 months old! At 16 months old, Gaia competed at the National Lure Coursing Championship and earned a 3rd and a 2nd in Open to finish her dual championship and was 1st in specials at the GASM trial after the NLCC!

    Titles in Progress
    AKC Grand Championship: 10 Points | 2 Majors | CH Defeated 2 Times
    AKC Lure Courser Excellent: 10 Points
    AKC Master Courser: 9 Qs

    Photos

    Click on the thumbnails to view a larger image.

    Return to Top

    Pedigree

    CH Abbaio Star Gazer ROMS CH Red Sky Orion by Danzante CH Dejo's Grand Corazon Danzante
    CH Red Sky Estrella de Sago
    BIF GCH DC Serandida Abbaio alla Luna MC LCX NAJ CGC TKN ROM CH Serandida Spirit of Serqet
    GCH Serandida Spirit Oh My Darling ROM
    MBIF GCHB DC Jakona's Swiss Miss MC LCX CGC ROMG ROMDC POM HOF Desert Mirage Give Me Justice CH Serandida Karcz IX-XI Living Tribute
    CH Dsert Mirage Jewel of Th Nile
    CH Jakona's All Eyes On Me CH Paradise Ahram Lose Yrself in Me
    CH Paradise Jakona's Miss Monroe
    Return to Top


    Useful Links
    AKC
    AKC Standard
    IHCUS
    Archive
    Specials
    Elin
    Magnolia
    Kendra
    Iris
    Stud Dogs
    Primo
    Conan
    Scorpio
    Liam
    Health
    Orthopedic Foundation for Animals (OFA)
    Canine Health Information Center (CHIC)
    Contact
    sarah@abbaioibizans.com
    facebook

    Thanks for visiting Abbaio Ibizans! Don't forget to bookmark us and come back soon!
    All Contents © 2011-2021 to Sarah Murphy. | Website design & development by Andra deCarlo.
    All photos and content are copyright to their original creators and may not be used or reproduced without express written permission.